Bonus Puan Kullanmak Caiz mi ?

Kredi kartlarınızdan alış veriş yaptığınız sürece kazandığınız bonus puanların kullanımları ile ilgili olarak en başta helal mi yoksa haram mı tartışmaları sürüyor. Müslümanlıkta emek harcamadan ya da miras olarak aktarılmadan sahip olunan paranın kullanımı caiz değildir. Bonus puan kullanmak caiz mi? Sorusunun yanıtı da haksız kazanca girdiği gerekçesi ile caiz olmadığı doğrultusundadır.  Ancak Diyanetin gerçekleştirdiği açıklamalar çerçevesinde ve günümüz şartları da göz önüne alındığı zaman, kredi kartı kullanmak da caiz olarak değerlendirilmektedir. Bununla beraber, kredi kartı kullanımı ile kazanılan puanlar da kullanılabilmektedir.

Bonus puan kullanmak konusundaki tartışma sürüp giderken, kredi kartı ile yapılan alışverişler sonucunda elde edilen bonus puanların kullanımı ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken unsurlar ve açıklama olarak verilen noktalara özen göstermek gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, şirkete ait olan kredi kartı ile kazandığınız puanlar, yine şirketin giderleri için harcanmak durumundadır. Bu durumda da şirketin puanlarını kişilerin kendileri adına kullanması caiz olarak değerlendirilmemektedir. Ayrıca kredi kartını kullanırken, borca sadık olmak ve faiz işlemeksizin borcu zamanında ödemek de, konunun caiz olup olmayacağını etkileyen bir durumdur.

Eğer çok önemli bir durum için gereken paranız yoksa, bankalarla da çalışabilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda açıklama gerçekleştirmektedir. Ayrıntılı ve detaylı bilgi almak için başkanlığın web sitesine şahsi başvuruda bulunabilirsiniz ve Bonus Puan sorusuna net bir yanıt alabilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir