Devlet Bursları

Devlet bursları, yükseköğrenim gören öğrencilere katkı sağlamak amacıyla verilen burstur. Yurtiçinde okuyan öğrencilere “öğrenim ve katkı kredisi” yurtdışında okuyan öğrencilere ise “öğrenim kredisi” verilmektedir. Devlet bursları, yönetmenlik kanununa uygun bir şekilde verilmektedir. Karşılıksız olarak verilen burslar, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Devlet Bursları

Ülkemizde çok sayıda başarılı ve yardıma muhtaç yükseköğrenim öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite hayatının en zorlu kısmı olan maddi olanaksızlıklar yüzünden başarılı olduğu halde okulunu bırakmak zorunda kalan öğrencilerin imdadına, devlet bursları yetişiyor. Gerçekten de büyük katkısı olan bu burslar ile en azından öğrencilik yıllarında daha fazla zorluk çekmenin önüne geçilebiliyor. Bu nedenle her sene çok sayıda öğrencinin devlet bursları kategorilerinden faydalanmak için başvuruda bulunuyorlar.

Başbakanlık bursu, KYK bursu da devlet tarafından verilen burslardandır. Daha önceki konularımızda bu iki konuya yer verdiğimiz için yeniden girmeye gerek duymuyoruz. İşin özeti şöyle; eğer derslerinizde başarılı iseniz kesinlikle başvurmanız gereken burs, Başbakanlık bursu” ihtiyaç sahibi öğrenci iseniz “KYK bursu” başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir