Hesap İşletim Ücreti Yasal Mı

Bazı bankalar müşterilerinin hesaplarına 3 ay ya da 6 ayda bir hesap işletim ücreti yansıtmaktadır. Hesap işletim ücreti yasal mı? sorusuna ise tüketici dernekleri yasal değil olarak değerlendirirken, Türkiye Bankalar Birliğinin de desteği ile bankalar kredi kartı üyelik ücreti ve hesap işletim ücretinin yasal olduğunu belirtmektedirler. Sözleşmeler yasalarla korunmakla birlikte eğer banka ile olan sözleşmede gereken asgari koşullar gözetilerek yazıldıysa Örnek vermek gerekirse; ilgili ücretin kişilerin rahatlıkla göreceği büyüklükte yazılması ve aynı zamanda da hesap işletim ücretinin ödeme koşulu yer alıyorsa ve siz bu sözleşme altına imza attıysanız bu ücreti ödemekle yükümlüsünüz demektir.

Hesap işletim ücreti sorusunun ayrıntılarında bankalar bu masrafları 2000’li yıllardan sonra uygularken, son yıllarda bankacılık sözleşmenizi yenilememeniz durumunda hala eskisi geçerli olacaktır. Sözleşmede bu ücretin alınacağına dair bir yazı yoksa sözleşmeyi göstererek de hakkınızı arayabilirsiniz. Sözleşmenin bir ekini yazılı olarak bankadan talep edebilirsiniz. Bütün bankalar bu ücretten muaf sağlayacak bir takım imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlar arasında da iki ya da daha çok otomatik fatura talimatı vermenizdir.

Ayrıca hesap işletim sorusu içinde çalıştığınız bankada maaş ilişkisi söz konusu ise ve maaşınız bu hesaba yatıyorsa, bu hesaba da işletim ücreti uygulanmamaktadır. Ne kadar detaylı olursa olsun, hesap işletim ücreti çerçevesinde bankalar bir takım istisnai durumlar ortaya koyduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir