Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Kredi notu, bir kişinin banka hizmetlerinden yararlanabilmesi için bankalarla yaptığı çalışmalarda artı veya eksi olarak bankalar tarafından verilen bir nottur. Kredi notu düşük olanlar, bankaların hizmetlerinden yararlanamazlar. Düşme nedenleri veya düşük olmasının nedenlerini daha önceki konumuzda anlatmıştık. Ancak kısaca değinmek gerekirse şunları söyleyebiliriz;

Kredi notunun düşük olmasının ilk nedeni, herhangi bir banka ürünü kullanmamanızdan kaynaklı olur. Yani kredi veya kredi kartınız yoksa kredi notunuz sıfırdır. Bu da banka hizmetlerinden yararlanmanızı engellemek için yeterli bir nedendir.

Bir diğer kredi notunun düşük olmasının nedeni ise kullanılan bir hizmet veya ürünün ödemesinde gecikme yapmanız durumunda kredi notunuz düşük olur. Bu da bankaların bir anlamda güvensizliğine neden olacağı için kredi veya kredi başvurunuzun olumsuz olmasına neden olacaktır.

Peki, kredi notu nasıl öğrenilir?

Kredi notu öğrenmek için bankaların internet sitelerini kullanabilirsiniz. Ya da bazı özel kuruluşların belli ücretler karşılığında sağladıkları hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Findex gibi bir site ya da buna benzer diğer sitelerde, aylık belli bir tutarda ödeme yaparak kredi notunu öğrenebilirsiniz. Ya da aynı sistemlerde tek sefere mahsus olmak üzere de belli bir ödeme gerçekleştirdiğinizde de yine o an için notunuzun durumunu öğrenebilir, bu şekilde başvuru yapabilirsiniz. Ancak diğer konularda da sık sık dile getirdiğimiz gibi krediniz notunuz düşük ise özel şirketlerin ya da şahısların verdikleri kredi ilanlarına kanmayın.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir