Kredi Notu Nedir ?

Kredi notu, bankaların veya finansal kuruluşların, müşterileriyle arasındaki ilişkinin sayısal değeridir. Bir diğer anlamda, kullandığınız kredi veya kredi kartı ödemelerinde zamanlamaya uymanız durumunda kredi notunuzun yüksek yani yeni bir çalışmaya elverişli, aksi durumda ise kredi notunuzun düşük yani yeni çalışma için elverişsiz olmasının adıdır.

Günümüzde banka kredi veya kredi kartları için başvuru yapıldığında, bankaların ret kararı vermelerindeki en etkili neden kredi notudur. Daha önce herhangi bir şekilde bir bankadan finansal bir destek almış iseniz ve zamanında ödemeler yapılmamış ise veya icralık bir duruma düşmüş iseniz kredi notunuzun düşmesi durumu söz konusu olur. Bu durumda, bankalar kesinlikle bir diğer çalışmada size kredi vermezler.

Kredi notu etkili mi?

Bankalar ve diğer finansal kurumlar, kişini başvurusunu değerlendirmek için öncelikle geçmiş raporunu gözden geçirirler. Uygun olmayan bir davranış biçimi sergilenmiş ise yani diğer anlamda, ödemelerde gecikmeler söz konusu olmuş ya da kişi icralık konuma düşmüş ise bu kredi başvurusu yapan kişi için olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacağı anlamına gelmektedir.

Bu nedenle banka çalışmalarınızda gücünüzü aşacak veya ödemede sıkıntı yaşayacağınız miktarlarda kredi ve kredi kartı kullanmamanız, ilerleyen süreçlerde yeni bir başvuru yaparken kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyebilecektir. Bu da haliyle ihtiyaçlarınızı karşılamak için herhangi bir finansal destek almanızı engelleyecek bir neden olarak karşınıza çıkacaktır.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. Nisan 23, 2016

    […] yaptığı çalışmalarda artı veya eksi olarak bankalar tarafından verilen bir nottur. Kredi notu düşük olanlar, bankaların hizmetlerinden yararlanamazlar. Düşme nedenleri veya düşük […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir