Öğrenim Kredisi Faizi

Üniversite öğrencilerinin okul dönemlerinde rahat etmelerini sağlayan ve devlet tarafından verilen öğrenim kredisi, ödenmeye başladığında faiziyle birlikte ödenmektedir. Ancak özel bankalardan alınan kredilerden daha az bir miktarda ödenmektedir. Öğrenim kredisi faizi, mutabık kalınan anlaşmaya göre yani vade seçeneklerine göre işlemektedir. Gecikmesi durumunda ise faiz oranları daha da artabilmektedir.

Öğrenim Kredisi Faizi

Öğrenim kredisini devletten almış olanlar biraz daha şanslıdırlar. Çünkü ödeme zamanı geldiğinde geçerli bir mazeretiniz varsa mesela mesleki hayatınıza başlamadıysanız ya da daha farklı geçerli bir mazeretiniz varsa faizi sabit kalıp, öğrenim kredisi borç ödemeyi geciktirebilirsiniz. Ancak bunun için her sene Ankara Kamu Yurtlar Kurumu (KYK)’a mazeretinizi sunduğunuz bir dilekçe göndermek zorundasınız.

Öğrenim kredisi faizi, bankaların uyguladığı faizin neredeyse çeyreği kadar azdır. Yani her öğrencinin öğrenim hayatından sonra atanacağı işinden kesilecek parayla kolaylıkla ödenebilir. Bu nedenle kredi almak isteyenlerin şüpheye düşmelerine gerek yoktur. Zaten KYK’nın resmi sitesini incelediğinizde de bu konu hakkında ve faiz oranları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir