Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

Kredi çekenlerin sayısı dünya genelinde ve ülkemizde her geçen gün tırmanışa geçmektedir. Bu bir gerçektir. Peki, hiç merak ettiniz mi, “ölen bir kişinin kredi borcu ne olur?” diye.

Aslında herkesin merak ettiği soruların başında gelmektedir bu soru. Biz de bu konuda bankaların bilgilendirmelerini ve bu konuda uzmanların görüşlerini değerlendirerek sizlere bu konu hakkında biraz bilgi vermeye çalışalım dedik. Bakalım ölen kişinin kredi borcu ne olur?

Bankalar, kredi kullanan bir kişiden öncelikle “hayat sigortası” istemektedirler. Aslında bu zorunlu bir şey değildir. Ancak bazı bankalarda bu zaruri olarak görülmektedir. Burada amaç, kişi kredi borcunu henüz öderken vefat ettiği takdirde, borcunu sigorta şirketi karşılasın diye uygulanmaktadır. Aksi halde, kişi kredi çekerken hayat sigortası yaptırmamış ise miras hukuku kanunları devreye girer. Yani kişinin varisleri, borcu ödemek zorunda kalırlar.

Tabi bu durum, yine kredi kullanan kişinin kredi kullanırken sunduğu durumlara bağlı olarak da değişmektedir. Genellikle bankalar, kefil olmadan kolay kolay kredi vermezler. Verseler bile bu istenen bir oranda olmaktan ziyade küçük ihtiyaçlar için karşılanan kredilerdir. Ancak büyük kredilerde kesinlikle kefil istenmektedir. Kefil istenmesinin tek nedeni elbette vefat durumu değildir. Ancak vefat eden kişinin borcunu da yine kredi çekerken kefil olan kişi üstlenmek durumunda kalır. Yani ölen bir kişinin kredi borcu ne olur sorusuna verilebilecek en net yanıtlar bunlardır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir